Pozna kdo to rastlino?

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

tema odprta - 19. nov 2008 4:29 | ogledi: 5.210 | odgovori: 4

mislim, da je vrsta spargeljna,pa bi rada zvedela kaj vec...hvala

lp

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

19. nov 2008 5:47

Lučka, to je ostrolistna lobodika (Ruscus aculeatus). V Sloveniji zavarovana rastlina. kako je pri vas, ne vem. Tukaj lahko (mimogrede, zelo, zelo uporabna in zanesljiva stran, kar se rastlin tiče) nekaj malega prebereš o njej.

Res je v širšem sorodstvu belušev, a gre za samostojno družino. Še nekaj o njej.

rimljanka - zasebno mnenje

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

19. nov 2008 6:01

Pri nas, na Nizozemskem, imajo te vejice v cvetličarnah, za dekoracijo šopkov, vidim pa veliko teh grmičkov tudi po vrtovih. Meni se zdi zelo lepa rastlina! lp Nena Nena-morje

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

19. nov 2008 6:27

Hvala lepa! sem sla malo brskat in sem videla, da je tudi pri nas zascitena,pa nisem vedela... Vem sicer, da se iz mladih poganjkov delajo omlete,ali pa kot sparglje- z jajci, ampak da se je ne sme nabirati, pa ne...zato bo kar lepo doma in jo ne bom nesla na pokopalisce. Nikoli ne ves...se dobro da imam Kulinariko, cisto mozno je, da bi se kako kazen placala. Pri nas jo je vse polno in se prav cudim, da je zascitena.Je pa res lepa, pa tudi v vazi se dolgo obdrzi. lp

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

19. nov 2008 10:13

Pri nas se temu reče "lobodičje" in je res zavarovana rastlina. Je pa res, da je je tudi pri nas dosti, zato sem sama spomladi včasih že prekršila prepoved in si nabrala nekaj poganjkov za frtaljo ali rižoto. Zato ti lahko povem, da je v primerjavi s šparglji bolj grenkasta, poganjki so debelejši, lepe vijolične barve, največkrat še skoraj skriti pod listjem. Zmerno nabiranje poganjkov (pri nas tega itak nihče ne počne tako na veliko kot pri špargljih) se mi ne zdi usodno za rastlino, saj nikoli ne pobereš vseh in se rastlina mirno razvija naprej. Na Krasu so za zavarovane rastline zaenkrat še vedno največja nevarnost gozdni požari, saj v njih, zaradi tanke plasti zemlje, zgorijo tudi korenine. btw, lepo lučko imaš v podpisu, Lučka. mamaF - Mojca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti